DUCHY ŚWIATŁA
Spirits of the Light

Mobilna gra miejska towarzysząca imprezie 10. Bella Skyway Festival.

W 2018 roku odbywała się w Toruniu jubileuszowa edycja jednego z najbardziej znanych festiwali kulturalnych w Polsce - Bella Skyway Festival. Wśród instalacji wielu utalentowanych i znanych artystów znalazła się nasza mobilna gra miejska. Mieliśmy zaszczyt przygotować na to wydarzenie Aplikację Duchy Światła, która pełniła funkcję innowacyjnego przewodnika turystycznego. Dzięki temu goście wydarzenia mogli podziwiać naszą instalacje i zarazem poczuć ducha rywalizacji zanurzając się w niezwykłej przygodzie.

O projekcie

Bella Skyway Festival

Bella Skyway Festival to energetyczny, unikatowy, zmieniający rzeczywistość spektakl światła, którego niezwykłość podkreślają stare mury gotyckiego miasta. Wydarzenie organizowane jest nieprzerwanie od 2009 roku i cieszy się dużą popularnością. Europejski charakter festiwalu wzbogaca krajobraz kulturalny Torunia, który sprawia, że corocznie do miasta przybywa tłum artystów i turystów.

Twórcy festiwalu starają się, aby jego program oscylował wokół nauki, sztuki oraz ludzi. Dlatego nawiązuje do astronomii i innych nauk ścisłych, sztuki audiowizualnej, performance oraz innowacji w kulturze. W wydarzeniu może wziąć udział każdy, ponieważ od początku przyświeca mu hasło ,,kultura dla wszystkich”.


Kluczowe wyzwania

 • Budowanie aplikacji od podstaw: od makiet UX, przez prototyp, po finalne działające rozwiązanie
 • Wykorzystanie technologii goelokalizacji w celu uzyskania pełnego doświadczenia aplikacji na otwartym terenie
 • Tworzenie multimedialnych tras zawierających tekst, filmy, muzykę i animacje
 • Opracowanie oryginalnego scenariusza gry na podstawie rozbudowanego programu atrakcji festiwalu
 • Zaprojektowanie mechaniki mobilnej gry, łączącej w sobie interaktywną mapę terenu z elementami przewodnika turystycznego
 • Dostosowanie do dynamicznych wymagań klienta i rozszerzenie zakresu funkcjonalności aplikacji
 • Zaprojektowanie i wdrożenie instalacji świetlnej bazującej na hologramach (dla stoiska promocyjnego)

Technologie i metodologia

 • Unity 3D
 • Usługi geolokalizacyjne
 • Google Play Services
 • Google Maps

Partner technologiczny

Nasza firma została partnerem technologicznym jubileuszowej, dziesiątej edycji festiwalu Bella Skyway Festival. W związku z tym ważnym toruńskim wydarzeniem mieliśmy okazję zrealizować projekt z dziedziny innowacji w kulturze.

Firmowe stoisko na czas trwania festiwalu

Ściśle współpracując z organizatorem, stworzyliśmy aplikację mobilną, która stała się jedną z atrakcji wydarzenia i pełniła funkcję festiwalowego przewodnika. Zawierała interaktywną mapę wszystkich atrakcji wydarzenia, do których uczestnik mógł dotrzeć w łatwy sposób, tak, aby niczego nie przeoczyć. Innowacyjność projektu polegała na wprowadzeniu do aplikacji rozbudowanych elementów gry mobilnej.

Użytkownik podążał śladami instalacji, a po drodze przeżywał niezapomniane przygody. Poznawał historię miasta, spotykał ciekawych bohaterów, walczył z przeciwnikami i zdobywał wyróżnienia. Wystarczyło tylko pobrać aplikację na swój smartfon i już można było dać się ponieść fantazji. 

Udało nam się zaprojektować i zbudować firmowe stoisko na czas trwania festiwalu. Stworzyliśmy na nim instalację świetlną związaną tematycznie z grą Duchy Światła. Uczestnicy festiwalu mogli liczyć na naszą pomoc techniczną, organizowaliśmy także konkursy z nagrodami i animacje dla dzieci z aktorami wcielającymi się w postacie z gry. Goście bardzo chętnie fotografowali się na tle naszej instalacji świetlnej.

Duchy Światła - fabuła

Nabell to szamanka urodzona i wychowana w miejskiej dżungli. Wiernie służy duchom światła, dzielnie opierając się złym siłom. Raz do roku ma jednak miejsce mistyczne przesilenie, kiedy to energia nasila swoje oddziaływanie na świat, w którym żyje Nabell. W tym roku, w trakcie obchodów festiwalu światła, dzieją się anomalie, które zagrażają odwiecznej równowadze energii. Szamanka musi stawić czoła Pustce, ale sama jest na to zbyt słaba. Dlatego poszukuje śmiałków lub sprzymierzeńców, którzy jej pomogą.

Pustka pochłania energię miasta. Pożera zarówno energię fizyczną, jak i życiową i tę ciemną, mroczną, bez której nie mogłyby istnieć poprzednie dwie. Tylko ten, kto odnajdzie siłę drzemiącą w energii Torunia, jest w stanie stawić czoła wszystkim wyzwaniom i uratować miasto przed zniknięciem.

Nabell wyrusza w długą i trudną podróż po miejskich uliczkach, gdzie można podziwiać festiwalowe atrakcje. Jej zadaniem jest wspierać zwerbowanych łowców i uczyć ich współpracy z duchami. Jej misja skończy się powodzeniem tylko, jeśli jej pomocnicy zdobędą wsparcie wszystkich duchów, które strzegą festiwalowych instalacji i zbiorą najliczniejszą armię energetycznych zjaw. 

GlobeData